Anasayfa » Sektörler » Sağlık ve İlaç Teknolojileri » HIV ve Ebola Tedavisinde Yeni Yöntem

HIV ve Ebola Tedavisinde Yeni Yöntem

HIV virüsü hemen hemen herkes tarından bilinirken, son günlerde bir de Ebola virüsünü duyduk. HIV virüsünün evrildiği en son aşama AİDS olmaktadır ve hedef aldığı hücreleri çeşitli aşamalarla istila ederek hücrenin yönetimini ele geçirir sonra kendi kopyalarını yaratır ve en sonunda da hücrenin ölümüne yol açar. Ardından sağlıklı hücrelere kopyaları yapışır ve bu böyle devam eder. En sonunda ise bağışıklık sistemi tamamen işlevini yitirmiş olur.

Ebola virüsü de yine HIV virüsü gibi bağışıklık sistemini hızla yok ederek insan vücudunu virüse karşı savaşamaz hale getiriyor ve hastalığın ilerleyen safhalarında göz, burun, kulak, ağız ve rektumdan kan gelmesine neden oluyor ve en son olarak organların iflas etmesine yol açıyor.

Leeds Üniversitesi’nden bir grubun ilk defa HIV ve Ebola virüsünün nasıl yayıldığını gözlemlemesiyle bu hastalıkların tedavisi için yeni bir umut oluştu. Grubun öncüsü olan Dr. Yuan Guo’ya göre “Şu ana kadar virüslerin hücrelere bağlanması kimyacılar için sanki bir kara kutu gibiydi. Sağlıklı hücrelere yapıştığı biliniyordu ama bunu nasıl yaptıkları hala gizemini koruyor.”

Bu araştırmada, “kuantum noktaları” adı verilen nano boyutlu kristaller kullanılarak virüslerin hücrelere bağlanma şeklini taklit etmesi sağlandı. Kuantum noktaları emilen ışığın rengi kristalin boyutuna göre değişen floresan kristalleridir.

Sistem şu şekilde ilerliyor:

Leeds Üniversitesi’nde geliştirilen yeni bir method ile kuantum noktaları, hücreye bağlanması için ilk önce şeker ile kaplanıyorlar. Bunun nedeni ise, hücrelerimiz diğer hücrelerle etkileşim halini şeker ile kaplı olması sayesinde gerçekleştirebiliyor. Virüsler de yine aynı şekilde şekerleri kullanarak sağlıklı vücut hücresi ile etkileşim haline geçiyor. Bu yol ile ekip, virüslerin hücre ile kurduğu fiziksel bağı anlamayı ve bu bağlanma aşamasını kontrol eden faktörleri belirlemeye çalışıyor.

Çalışmalar sonucunda, hücrenin yüzeyindeki bağlayıcı proteinlerin (DC-SIGN ve DC-SIGNR) HIV ve Ebola virüsünün yüzeyindeki şeker ile bağlanıp yayılmasına yol açtığını buldular. Araştırma ekibi, bu bağlara göre inhibitörler geliştirip hastalığın tedavisini gerçekleştirmeyi planlamaktalar.

Kaynaklar

Sweet ‘quantum dots’ light the way for new HIV and Ebola treatment, Erişim tarihi:14 Mart 2016, http://phys.org/news/2016-03-sweet-quantum-dots-hiv-ebola.html

Difference between Ebola and HIV, Erişim tarihi:30 Mart 2015, http://researchpedia.info/difference-between-ebola-and-aidshiv/

Send this to friend