Anasayfa » Sektörler » Sağlık ve İlaç Teknolojileri » Kan Aldırmaktan Korkanlara Müjdeli Haber: İğnesiz Kan Aldırmak Artık Mümkün

Kan Aldırmaktan Korkanlara Müjdeli Haber: İğnesiz Kan Aldırmak Artık Mümkün

Kan aldırmaktan korkuyor musunuz? İğne görünce fenalaşıp kendinizi kötü mü hissediyorsunuz? Öyleyse bu yenilik tam sizler için. İğnesiz kan aldırmak artık mümkün. İğne yerine hafif bir basınçla derinize temas edip kanınızı alacak cihazlar artık yolda.

Bu yenilik kan fobisi olanlara harika bir çözüm sunuyor. Kan aldırmak, birçoğumuz için gerçekten de korku verici olabiliyor. Kan aldırırken fenalaşanlar, hatta bayılanlar olduğunu duymuşuzdur veya bunu bizzat deneyimlemişizdir.  Kanın iğne ile alınıyor olması dolayısıyla canımızı az da olsa acıtması bizi endişelendiren ve korkumuzun oluşmasında etkili olan en önemli unsurdur. Ayrıca kan aldırma sırasında bazı insanlar, enjeksiyonda alınan kanı görüp kan tuttuğu için fenalaşarak zor anlar yaşarlar.

Bir diğer problem de damarla ilgili olabiliyor. Damarı zor bulunan hastalarda kan alma işlemi hem hasta hem sağlık personeli açısından işkence haline dönüşebiliyor. Bunun yanı sıra, şeker hastaları düzenli aralıklarla kanlarındaki glikozu ölçtürmek zorundalar. Bu nedenle iğneden korkmaları halinde tedavi süreçleri çok zorlaşabiliyor. Bu korku kimi insanda fobi oluşturup test yaptırmaktan kaçınmaya kadar gidebiliyor.

İşte tüm bu sorunlar artık ortadan kalkıyor ve iğne ile kan almak tarih oluyor. Kan almak için geliştirilen yeni medikal cihazlar, vakum özelliği gösterip hastadan kısa bir sürede ve acısız bir şekilde kan alabiliyor. Bu medikal cihaz iki farklı şekilde dizayn edilmiştir. Bir tanesi saat şeklinde olup bileğinize hafif bir basınç uygulayarak kan almayı sağlıyor. Diğeri ise parmak ucundan kan alınmasını sağlayan bir cihazdır.

Saat şeklinde dizayn edilmiş medikal kan alma cihazı

Saat şeklinde dizayn edilmiş medikal kan alma cihazı

Parmak ucundan kan alan medikal cihaz

Parmak ucundan kan alan medikal cihaz

Patenti alınan, ilk versiyonları piyasaya sürülen bu cihaz, gazla çalışan bir mikro-partikül ile deriyi deliyor ve negatif bir basınç uygulayarak bir miktar kanı çekiyor. Mikro seviyede bir işlem olması nedeniyle bu delinme işlemi bizim fark edemeyeceğimiz ve hissedemeyeceğimiz bir şekilde gerçekleşiyor.  

Cihazın şimdilik tek eksiği düşük miktardaki kan alımlarında kullanılıyor olması. İleri tetkik isteyen bazı hastalıklarda, fazla miktarda kan alınma taleplerine ise henüz bu cihazlar karşılık vermiyor. Şu an yurt dışında satışa sunulmaya başlanan bu ürün, yakında ülkemizde de kullanılmaya başlanacak.

Kaynaklar

http://www.ibtimes.co.uk/google-how-needle-free-blood-drawing-watch-would-work-1532588

http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-3346020/Google-blood-Patent-reveals-firm-planning-needle-free-way-collect-samples-using-smartwatches.html

Görsel Kaynaklar

http://www.digitaltrends.com/cool-tech/google-patents-device-can-draw-blood-without-needle-worn-wrist/

http://www.darkdaily.com/new-microfluidic-blood-draw-device-could-replace-needle-sticks-and-venipunctures-at-medical-laboratories-817#axzz43ksLl1d0

 

Send this to friend