Anasayfa » Sektörler » Sağlık ve İlaç Teknolojileri » Kanser misiniz? 10 Dakikada Öğrenin!

Kanser misiniz? 10 Dakikada Öğrenin!

En korkulu hastalıklardan biri olan kanserde erken tanı müjdesi! Erken tanının hayat kurtardığı yaşamsal bir hastalıkta, hasta olup olmadığınızı 10 dakikada öğrenebilirsiniz. Bilim insanlarının yeni geliştirdikleri bir test ile sizden alınan salyadan kanser olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. İşin en güzel yanı ise neredeyse % 100 kesinlik sonuç elde etmeniz mümkündür.

Bu işlem için sıvı biyopsi tekniği kullanılıyor. Tekniğin kilit noktası, salyada dolaşan tümör DNA’sının tespit edilmesidir. Bilim insanlarının yaptıkları araştırmalara göre sadece tek bir damla salya ile gelişmekte olan bir tümörü tespit etmek mümkün olmaktadır. Testin önü çok açık ve test geliştirilmeye çok yatkın bir yöntemdir. Kanser teşhisinde yaygın olarak kullanılması bekleniyor.  Hatta bazı araştırmacılara göre kanser teşhisinin yanı sıra diyabet ya da nörolojik hastalıkların teşhisinde de kullanılacak. 

Günümüz teknolojisinde kanser tespitleri sadece kan testleri ile anlaşılabiliyor, onun için de biyopsi yapılmış ve tümöre rastlanmış olması gerekiyor. Yapılan bu testten alınan veriler ile insanlar hakkında genetik bilgiler elde ediliyor ve kanserin tespiti gerçekleşiyor. Bu testin dezavantajı, kanser yayılmaya başladığında tespit edilebiliyor olması ve başlangıç testi olarak kullanılamamasıdır. Ayrıca bu testte yanlışlıkla pozitif sonuç almakta mümkündür. Bu yüzden yeni geliştirilen testin en büyük avantajı başlangıç testi olarak kullanılabilmesidir.

Yeni testin akciğer kanseri olan hastalarda uygulanması sonucunda nerdeyse mükemmele yakın bir sonuç elde edilmiş. Ayrıca bu test için hastanelere gidip saatlerce beklemenize gerek yok eczanede, dişçilerde hatta evinizde bile kolaylıkla uygulayabilirsiniz.

Bu yeni tekniğin 2016 yılının sonuna kadar kliniklerde kullanılmaya başlanması bekleniyor. Her şeyin yolunda gitmesiyle bu testin Amerikan Gıda ve İlaç Kurumu (US Food and Drug Administration) tarafından onay alması bekleniyor. Testin onaylanması kanser tedavisinin teşhisi için yapı taşı olacak ve erken müdahaleler ile insanların hayatlarının kurtarılabileceği düşünülmektedir.

Kaynaklar

New 10-minute saliva test to detect cancer, Erişim Tarihi: 17 Şubat 2016, http://www.newschannel10.com/story/31239799/new-10-minute-saliva-test-to-detect-cancer

Home cancer test uses saliva to diagnose disease in 10 minutes, Erişim Tarihi: 17 Şubat 2016, http://www.aww.com.au/latest-news/health/home-cancer-test-uses-salives-to-diagnose-disease-in-10-minutes-25437

Saliva test for cancer diagnosis could detect disease earlier, scientists say,  Erişim Tarihi:17 Şubat 2016, http://www.abc.net.au/news/2016-02-15/saliva-test-could-identify-hard-to-detect-cancers-earlier/7170120

Send this to friend