Anasayfa » Sektörler » Sağlık ve İlaç Teknolojileri » Katarakt Tedavisinde Yeni Bir Gelişme: Sıvı Lensler

Katarakt Tedavisinde Yeni Bir Gelişme: Sıvı Lensler

Katarakt, retinada görüntü oluşumunu sağlayan, göz merceğinde oluşan bulanık bölgelerdir. Bu bulanık bölgeler, ışınların geçişini engelleyeceğinden görme azalır.1

Her yıl, yaklaşık 10 milyon hasta, gözlerindeki bulanık kristalize lensin, berrak yapay bir lens ile değişmesi için katarakt ameliyatı oluyor. Fakat bu silikon veya esnek plastik lensler kalsiyum birikmesine ya da lens yüzeyinde epitelyal hücre gelişimine yol açma gibi nedenlerden dolayı, yerinden çıkabilir ve tekrar bulanıklaşabilir. Araştırmacılar, şimdilerde bu sorunların üstesinden gelebilecek sıvı lensler üzerinde çalışmalarını sürdürüyorlar.

Sıvı lensler, 20 mikrometre kalınlığında, iki poli-(p-ksilen) polimer filmin arasında kapsüllenen sıvı damlacıktan yapılır. Biyouyumlu ve su-püskürtücü bu polimerler, kalsiyum artışına dayanıklıdır ve yüzeyleri kullanılan fonksiyonel gruplara göre kolayca uyarlanabilir. Ayrıca Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi tarafından, tıbbi implantlar ve cihazlar üzerindeki kaplamalar olarak onaylanmıştır.

Ulusal Taiwan Üniversitesi’nden bir kimya mühendisi olan Hsien-Yeh Chen ve çalışma arkadaşları, kuvars alt tabaka üzerine vinil poli(p-ksilen) tabakası oluşturmak için ilk kez kimyasal buhar biriktirme kullandılar. Polimer üzerinde silikon yağı ve gliserol gibi sıvıların damlacıklarını depoladılar. Sıvılar kaynar ve farklı boyutlarda, çeşitli şekillerde ve eğimlerde biçimlenmiş damlacıklar yüzeye yayılır. Chen’e göre bu durum, lenslerin sıvı bileşiminin değişmesi yoluyla, hastaların farklı görme bozukluklarına uyum sağlamak için isteğe bağlı olarak hem yakın hem de uzağa göre kolaylıkla ayarlanabilir.

Araştırmacılar, damlacıkları başka vinil poli(p-ksilen) katmanı ile kapladı ve sonra bir çift destek ile birlikte ayrı ayrı lensleri ayırdı. Her düzenek 1 mm kalınlığında olup, 6 mm çapında sıvı lens bölgesine sahipti. Araştırmacılar, ayrıca epital hücre gelişimine karşı koymak için lens bölgesinin üzerine merkaptan ile kaplı polietilen glikol moleküller eklediler. Bunun yanında destek üzerindeki hücre-çekici peptit molekülleri ile lens, gözün lens kesesine sıkıca bağlandı.

Yeni lensler göz epital hücre kültürüne yerleştirildiğinde, 24 saatlik süreçte hücre çoğalmasının olmadığı görüldü. Ayrıca, 48 gün boyunca kalsiyum fosfat çözeltisinde bekletilen lenslerde, sonradan kalsiyum birikmesinin olmadığı da gözlendi.

Katarakt tedavisinde akışkan-dolgulu lenslerin kullanılması fikri, yeni değil. Henüz tıbbi onay alan ürün olmasa da birkaç araştırma grubu ve küçük şirketler bazı lensleri geliştirmeyi denediler. Avustralya Bilimsel ve Endüstriyel Araştırma Organizasyonu’nda araştırmacı Timothy Hughes’a göre, sıvı göz lensi yapmak için vinil poli(p-ksilen)’in tercih edilmesi; yeni ve ilginçti. “Çoğu iş, ilk aşama tasarımının onaylanmasına ihtiyaç duyar. Burada açık olmayan taraflar var. Örneğin, vinil tabanlı poli(p-ksilen) göz kesesine eklenirken yuvarlanma olabilirdi ve hidrofobik polimer üzerinde yağ birikebilirdi. Bunun yanısıra, her sıvı lens sızdırma riski taşır. Bu nedenle araştırmacılar, FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) onayını kazanmak için yapılan klinik testlerden önce, hayvanlar üzerinde kapsamlı güvenlik çalışmalarına ihtiyaç duyacaktır.” diye konuştu.

Şimdilerde Chen ve ekibi, daha dolgun lensler yapmak için plan yapıyor, lenslerin mekanik özelliklerini karakterize ediyor ve implantasyon metodlarını araştırıyor.2

 

 

Kaynaklar:
[1] Katarakt nedir? Tedavisi nasıldır? Ne zaman katarakt ameliyatı olmak gerekir?, Erişim Tarihi 29 Ekim 2015, http://gozsagligi.todnet.org/
[2] A Liquid Lens Could Improve Cataract Treatment, Erişim Tarihi 25 Ekim 2015, http://cen.acs.org

Send this to friend