Anasayfa » Sektörler » Sağlık ve İlaç Teknolojileri » Sağlıklı Olmak İsterken Sağlığımızdan Mı Oluyoruz? Florür
Fluoride written on a page. Chemistry concept.

Sağlıklı Olmak İsterken Sağlığımızdan Mı Oluyoruz? Florür

Bildiğimiz gibi içme ve çeşme sularına mikroplardan arındırılması için klor (gaz halinde) konulur. Klor bilinen birçok patojene etki eder ve belli mikro biyolojik faaliyetleri engeller. Peki sularımıza eklenen tek şey klor mudur? En azından çoğumuzun bilgisi bu yöndedir, ancak sularımızda bu sıralar da sıkça tartışma konusu olan florür de bulunur.

florür-yararları-ve-zararları-1

Florür, F ile gösterilen flor atomunun eksi yüklü olan bir elektron alması ile oluşan bir mineral, yardımcı bir elemandır. F−   sembolü ile gösterilir. Doğada kayalarda, sularda (okyanuslar vb.), havada bir iyon olması dolayısıyla karşı iyonu ile birlikte bulunur; insan vücudunda ise kemiklerde, dişlerde, tiroid bezinde ve deride az miktarda bulunur. Günlük hayatımızda sıkça kullandığımız birçok şeyin içinde de yapay olarak bulunur. Bunlara örnek olarak diş macunları, gazlı içecekler, temizlik malzemeleri, sigara, hazır çorba ve benzeri gıdalar, organik olmayan meyve suları, florürlü tuz, anestezi kimyasalları gibi şeyleri gösterebiliriz.

Peki aslında bu kadar hayatımızın içinde olan florür neden bu kadar kullanılıyor? Ne konuda faydalı olduğu düşünülüyor? Florürün en büyük yararının diş sağlığı açısından olduğu düşünülüyor. Çürükler, diş minesi erozyonu ve benzeri diş rahatsızlıklarından dişi güçlendirmek ve demineralizasyon yapmak suretiyle koruyor. İnsanlarda dört yaşına kadar bu şekilde bir koruma gerekmese de, dört yaşından sonra dişler için bu koruma gerekli bir hal alıyor. Çünkü ne kadar dişlerimizi temiz tutmaya, korumaya çalışırsak çalışalım içtiğimiz asitli, aşırı soğuk veya sıcak içecekler, limon ve benzeri yiyecekler zamanla bu rahatsızlıkların meydana gelmesine ortam sağlıyor. Bu sebeple bazı ülkelerde içme ve çeşme sularına hükümet kontrolünde belli oranda katılan florür, ülkemizde sulara katılmamakla birlikte çeşme sularımızda doğal olarak bulunmaktadır.

florür-yararları-ve-zararları-2

Peki bu açıdan faydalı olan florürün önemli zararları da var mı? Neden bu kadar tartışılıyor? Son dönemlerde florürsüz diş macunlarının da oldukça revaçta olmasında anlıyoruz ki bu maddenin oldukça zararlı olduğunu düşünen bir grup insan da var. Florürün bilinen zararlarının şunlar olduğu düşünülüyor: fazla miktarda zehirlenmeler, biyobirikim (kimyasalların vücutta birikmesi), kemik erimesi (kemiklerde biriken f

lorür nedeniyle), kanser, üreme sistemi sorunları (kısırlık vb.), romatizmal hastalıklar, bunlar gibi merkezi sinir sistemi sorunlarına yol açan florür, aynı zamanda tiroid hormonları ve sonucu erken ergenlik olan pineal bezleri gibi hormonal sistemleri de olumsuz etkilediği gözlemlenmiş. Eser miktarda olduğunda bu etkiler gözlemlenmeyebilir, fakat ortalama insan ömrü 70 yıl ise, sularına florür katılan bir ülkenin vatandaşları, yukarıda saydığımız birçok ürünü de tüketince 70 yıl boyunca bu florürü defalarca tüketmiş olurlar, bu da bir risk faktörüdür. Su konusunun etik olup olmadığı ise hala tartışma konusu, yukarıda bahsettiğimiz ürünler için florürsüz bir alternatifi olabilse de bu tür ülkelerde suyun hiçbir alternatifi bulunmamakta. Bu da insanları zorunlu florür tüketimine sürüklemektedir.

Daha bunun gibi günlük tükettiğimiz çoğu şeyin uzun vadede bize getirebileceği zararlardan maalesef ki bihaberiz. Bilimde insanlar için bir fayda sağlamak isterken sonra bunun geri dönüşlerini de etraflıca düşünmek gerekiyor.

Kaynaklar:

  • https://tr.wikipedia.org/wiki/Flor%C3%BCr
  • https://www.sabah.com.tr/saglik/2018/03/26/florur-nedir-florur-zararlari-nelerdir
  • https://getrevising.co.uk/grids/water_fluoridation
  • http://dergipark.gov.tr/download/article-file/93679
  • http://www.zehirsizev.com/anne-cocuk/florurun-8-zarari-ve-florurden-korunma-yollari/
  • https://www.colgate.com/tr-tr/oral-health/basics/fluoride/what-is-fluoride
  • http://www.cember-online.com/saglik/florur.html

Send this to friend