Anasayfa » Sektörler » Sağlık ve İlaç Teknolojileri » Teknoloji+TIP bilimi = Yeni bir dünya

Teknoloji+TIP bilimi = Yeni bir dünya

Endüstri 4.0’ı çoğunuz duymuşsunuzdur. Peki ya nedir bu 4.0 kavramı? İnsanlığın sonu mu yoksa yeni bir başlangıcı mıdır? Endüstri 4.0, üretimde yapay zekanın aktif olarak rol oynadığı bir üretim şeklidir. Peki ya yapay zekalı bir üretimin sağlık sektörüne nasıl bir etkisi olacak? Teknoloji insanları hasta mı edecek yoksa onlara umut kaynağı mı olacak? Bunu açıklarken öncelikle insanoğlunun teknolojiyi kullanış biçimine bakmamız gerekir. Eğer insanları 7-24 bilgisayar başında görüyorsak asosyal ve robotlaşmış bir topluma dönüşüyoruz demektir. Ama eğer insanlar teknolojinin parlak yüzü ile karşılaşmışsa o zaman karanlık günler geride kalıyor demektir.

Karanlık günlerden kastetmek istediğim. Tıp biliminin, teknolojiden uzak ve dogmatik bir takım terimlere bağlı olduğu dönemlerdir. Eğer teknoloji ve tıp bilimi bir araya gelir ve sırtını endüstri 4.0 vb. gibi sağlam bir duvara dayamayı başarırsa ileride bir çok hastalık iyileştirilebilecek. Ya da yüksek teknoloji yardımıyla hastalık ilk safhalarda teşhis edilebilecek. Bu tip tıbbi teknolojilere “yapay retina teknolojisi” örnek olarak verilebilir.”Argus II Retinal Protez Sistemi” Second Sight adlı bir şirket tarafından geliştirilmiştir. Bu teknoloji ayrıca biyonik göz olarak da bilinir. “Argus II Retinal Protezler Sistemi”, bir video kamera ile donatılmıştır. Minyatür video kamera bir mikro elektrot dizisi vasıtası ile hastanın gözlerindeki hasarlı retinaya bağlanır. Düzeneğin diğer parçaları bir çift gözlük üzerine takılmış bir verici, yapay retina ve bir video işleme ünitesi (VDU) ‘dir. bu sistem ileri retinis pigmentosa olan hastaların tedavisi için geliştirilmiştir. Hareketleri ve görüntüleri algılama yeteneği, bu teknolojinin yardımı ile geliştirilebilir. Burada görüldüğü gibi tıp bilimi teknolojiye muhtaçtır.

Bu tür sağlık teknolojilerini geliştirmek ve devamlı üretimini sağlamak için mühendislik ve Tıp bilimleri eşgüdümlü olarak çalışmalıdır. Aksi takdirde sağlık ve ilaç teknolojilerinde gelişen ülkeler sıralamasında en dibe gömülürüz. Ülkemizde bu kadar başarılı doktorlar ve alanında uzman mühendisler varken kim listenin sonuna gömülmek ister ki!

Kaynaklar:

www.bilgiustam.com/teknolojinin-saglik-icin-kullanimi/

 

 

Send this to friend