Anasayfa » Sektörler » Sağlık ve İlaç Teknolojileri » Türk Bilim İnsanlarından Diş Tedavisinde Borlu İmplant Damgası
Türk Bilim İnsanlarından Diş Tedavisinde Borlu İmplant Damgası

Türk Bilim İnsanlarından Diş Tedavisinde Borlu İmplant Damgası

Gün geçmiyor ki Türk bilim insanları güzel çalışmalara imza atmasın. Yine çok yerinde bir araştırma sonucu toplumumuza, ülkemize, sağlık sektörüne çok yararlı bir teknoloji geliştirildi. Birçok üniversite ve TÜBİTAK işbirliği sonucu geliştirilen bu yöntem diş teknoloji dünyasını harekete geçirecek türden muhteşem bir çalışma harikasıdır. Bor madenin implantın kaplanmasında kullanılmasıyla hem ekonomik olarak maliyeti düşürmek hem de hastanın iyileşme sürecini azaltmak amaçlanmıştır. %100 yerli bir teknoloji olan bu yöntem, hem paradan hem de zamandan kazandırarak çifte fayda sağlayacaktır.

Bilindiği üzere, implant tedavisi zorlu ve pahalı bir işlemdir. Buna rağmen ülkemizde de dünyada da her geçen gün uygulanma sayısı artarak devam etmektedir. Bu durum, kişinin bütçesine zarar vermesinin yanında, ülke ekonomisini de negatif etkilemektedir.

İmplantın yapımında kaplama malzemesi olarak titanyum kullanılmaktadır. Titanyum, dayanıklılığı yüksek bir elementtir ve vücut ile uyumu testlerle kanıtlanmıştır. Aşınmaya karşı yüksek bir direnci olduğundan bir insanın, yaşamı boyunca kullanması da mümkün olmaktadır. Bu titanyumun kullanılmasının en önemli nedenlerinden biridir. Fakat titanyumun vücuda adapte olma süreci uzun olduğundan iyileşme süreci de uzamaktadır. Hastanın durumuna göre 3 hafta ile 5 ay arasında değişiklik göstermektedir.

Birazda bor madeninden bahsedecek olursak; bor madeni üretiminde dünyada ilk sıralarda olduğumuzu söylemek isteriz. Dünyada 2014 verilerine göre, dünya çapında kullanılan bor madeninin %48’i Türkiye’de üretilmektedir. Bor metali de implant yapımında kullanılan titanyum gibi sertliği yüksek bir metaldir. Bor, öncelerinde vücudumuza etkisi olmayan bir element olarak bilinse de daha sonralarında bu durumun tam tersi olduğu ortaya çıkmıştır. Zannediyoruz ki araştırmacılarımızda bunun üzerine giderek güzel bir sonuca ulaşmışlardır.

Kaynaklar:

“Türkiye’den implant teknolojisine bor imzası”, Erişim Tarihi: 26.02.2017, aa.com.tr/tr/saglik/turkiyeden-implant-teknolojisine-bor-imzasi

“İmplant Nedir? Titanyum ?” , Erişim Tarihi:26.02.2017 , www.aysunigneli.com

“Bor” , Erişim Tarihi: 26.02.2017, www.boren.gov.tr/tr/bor/kullanim-alanlari

Görsel Kaynak: “Erişim Tarihi: 28.02.2017 , www.dentaledu.tv

Send this to friend