Yaşlanmaya Son!

Yaşlanmaya Son!

Yaşlanmak hepimizin korkulu rüyasıdır.. Peki ya yaşlanmaya artık bir dur diyebileceğinizi söylesek ne düşünürsünüz? Yapılan araştırmalara göre yaşlanma ile mücadele eden ilaçlar beş yıl içinde kullanılabilir hale gelebilecekler. Araştırmalar yaşla ilişkili hastalıkları önlemenin ve yaşam süresini uzatma potansiyelinin tek bir yaşlanma karşıtı enzim ile hedeflenebileceğini gösteriyor.

Bu kapsamda yapılan araştırmalarda test edilen 117 yaşlanma karşıtı ilacın; kanser, Alzheimer ve bazı diyabet türlerini engellediği görülmüştür. Bu ilaçlar hastalıklarla savaşırken aynı zamanda 20 tane hastalığı engelleyebilecek özellikleri içlerinde barındırıyorlar. Peki nasıl? SIRT1 enziminin aktif hale getirilmesiyle!

SIRT1 enzimi, kalori yakımı ve egzersiz ile aktif hale gelen bir enzimdir. Aynı zamanda çeşitli aktivatörler vasıtasıyla da aktifleşebilir. Bu enzim için en yaygın ve doğal olan aktivatör; resveratroldur. Resveratrol kırmızı şarapta,üzümde ve yaban mersininde az miktarda bulunur. Araştırmacılar resveratrol yerine kullanabilecek daha etkin sentetik aktivatörler için gerekli çalıştırmaları sürdürmektedir ve bu çalışmalar kapsamında bir kadeh kırmızı şaraptan 100 kat daha güçlü olan dört bin sentetik aktivatör geliştirilmiştir.

Yaşlanmaya Son!

Resveratrol ile ilgili çalışmalar 10 yılı aşkın sürede devam etmektedir ve kanser, kalp rahatsızlıkları, diyabet türleri, Alzheimer, Parkinson, karaciğer yağlanması, katarakt, osteoporoz, uyku bozuklukları ve inflamatuvar hastalıklar ile ilgili bazı denemelerde umut verici sonuçlar elde edilmiştir.

Bu ilaçlar ağızdan alınabilir yada bölgesel olarak uygulanabilir. Şuanda cilt bakımında yaşlanan cildi hedef alan ve içerisinde resveratrol olan bir krem istenilen başarıya ulaşmıştır. Araştırmacılara göre; önümüzdeki süreçte gelişecek olan ilaçlar ile beraber yaşla ilişkili hastalıkları önlemek ve yaşam süresini uzatmak artık mümkün hale gelecek.

Kaynaklar:

  • University of New South Wales. (2013, March 8). Anti-aging drug breakthrough. ScienceDaily. Erişim Tarihi: 13.03.2017, www.sciencedaily.com/releases/2013/03/130308111312.htm

Send this to friend