Anasayfa » Sektörler » Sağlık ve İlaç Teknolojileri » Yeni Hidrojel Yara Bandajı
Yeni Hidrojel Yara Bandajı

Yeni Hidrojel Yara Bandajı

ABD’li bilim adamları tarafından geliştirilen hidrojel yeni bir madde, yaranın üzerine sprey olarak uygulanıyor ve jelleşerek ağır kanamayı durduruyor. Özellikle ameliyatlarda yarayla olan nazikçe temasından dolayı büyük kolaylık sağlayacağı düşünülüyor.

Klasik pansuman yöntemleri, ağır kanamaları durdurmada başarılı olsalar da, hasta ameliyathaneye geldiğinde pansuman yara üzerinden kaldırılırken, yaranın daha çok zarar görmesine neden oluyor. Doku ile birleşen geleneksel pansuman malzemeleri, zaten yaralı olan hastayı daha da travmatize ediyor.

Yeni üretilen bu hidrojel yara spreyi ise hem uygulama hem de kanama durdurma açısından oldukça başarılı. Üstelik yara üzerine uygulanan hidrojel istenildiği zaman sökme işlemi yapılmadan, eriyerek yok edilebiliyor.

Olay kısaca böyle gerçekleşiyor, ancak bir de olayın kimyasını detaylı inceleyelim. Laboratuvar çözümü dendronlar çapraz bağ molekülleri ile birleştirilip birlikte karıştırıldığında, bu iki bileşen reaksiyona girerek esnek, tioester bağlantılı hidrojel oluşturuyorlar. Yaranın üzerine püskürtülen bu madde bir saniye kadar kısa bir sürede jelleşerek yara üzerinde yumuşak, şeffaf bir bandaj oluşturuyor.

Bandaj daha sonra, bir tiol-tioester değişim reaksiyonu vasıtasıyla hidrojeli eriten sistein metil ester içeren bir solüsyon eklenerek çıkartılabiliyor. Grinstaff tarafından öngörülen bu kimya temelli yaklaşım, silikon giderimi için gerekli olan mekanik kesimin aksine, doku hasarını önlüyor ve operasyonları basitleştiren yaraları tekrar ortaya çıkarırken cerrahlara ince kontrol imkânı sağlayabiliyor.

Kaynaklar

  • The Royal Society of Chemistry, Erişim Tarihi: 01.02.2017, https://www.chemistryworld.com/news/hydrogel-wound-sealant-simplifies-trauma-treatment/2500332.article

Send this to friend