Anasayfa » Sektörler » Sağlık ve İlaç Teknolojileri » Zayıflamada Yeni Yöntem: Mide Emici

Zayıflamada Yeni Yöntem: Mide Emici

Bu yeni yöntem sayesinde diyet yapmadan, dilediğinizi yiyerek zayıflayabilirsiniz. “AspireAssist” denilen bu cihaz aslında midenize yerleştirilen küçük bir tüp şeklindedir. Bu tüp yemeğinizi yedikten sonra, kaloriler vücudunuza geçmeden önce onları emer ve dışarı atar.

Bu yöntem çok ilgi görmekle beraber, bazı endişelere yol açmaktadır. Mideden yemek çıkarılması eyleminin, yedikten sonra istifra ettiren bulimia hastalığına benzemesinden endişelenilmektedir. Yine de bu yeni yöntem FDA (Amerika Gıda ve İlaç Dairesi) tarafından onaylanmıştır. 171 kişinin katılımıyla 1 yıl süren deneyde, 111 kişiye cihaz yerleştirilmiş, geriye kalan 60 kişiye ise yerleştirilmemiştir. Araştırma sonucu cihaz yerleştirilen hastaların bir yılsonunda ortalama 31 pound yani 14 kilogram kaybettiği gözlemlenmiştir.

zayiflamada-yeni-yöntem-mide-emici-1

Nasıl Çalışır?

Yemeğinizi yedikten sonra besinler  belli bir süre sonra midemize ulaşır ve sindirim başlar. Yaklaşık 20 ila 30 dakika süren bu bekleme ardından, mide emme işlemi gerçekleşmeye başlar. Yemeklerin geçeceği boru çok ince olduğu için, cihazı kullanan hastaların yemeklerini yutmadan önce çok iyi çiğnemeleri gerekmektedir. Bu gereklilikten dolayı hastalar yemeklerini daha yavaş yemeğe başlarlar ve daha çabuk doyarlar.  Bu da zaten onların zayıflamalarına yardımcı olur. Aynı şekilde sağlıksız ve yağlı besinler tüketildiğinde, yağ parçacıkları daha büyük olduğundan bu da cihazın çalışmasını zorlaştırır.  Bu cihaz elbette ki yenilen yemeklerin hepsini dışarı atamaz bu oran yüzde 30 civarındadır. Tüm bu gereklilikler ve bu oran tek başına hastaların zayıflaması için oldukça yeterlidir.

Cihazın kullanılmaya başlanması için hala zamana ihtiyaç vardır. Daha çok araştırma yapılması gerektiği düşünülmektedir. Zayıflama yöntemleri sürekli gelişmektedir ve gelişecektir. Yine de en güzel zayıflama yöntemi sağlıklı beslenmektir.

Dilerseniz daha detaylı çalışma mekanizmasını aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz:

Kaynaklar:

Send this to friend