Zika Virüsü

Son zamanlarda haberlerde karşılaştığımız yada internette gördüğümüz sağlık uyarılarından adını hatırladığımız bir virüs; Zika virüsü. Bir anda dünya gündemine oturan ve dikkatleri üzerine çeken Zika virüsü, binlerce kişiyi esir alarak yayılıyor.Peki Zika virüsü hakkında neler bilmemiz gerekiyor?

Zika virüsü bir RNA virüsü olmakla beraber insanlara sivrisinek ısırması sonucunda bulaşan bir hastalıktır. Flavivirus grubundan olan bu virüs genellikle Aedes aegypticinsi sivrisinekler tarafından taşınır. Zika virüsü ilk olarak 1947’de Uganda’da Zika ormanında maymunlarda fark edilmiş, daha sonra 1952’de Nijerya’da bir insanda tespit edilmiştir. Daha önceleri bazı bölgelerde salgın olarak bildirilen bu virüs, 2007’den sonra Pasifik bölgesi adalarında ve 2015 yılında ise Brezilya bölgesinde dikkat çekici bir artış göstermiştir. An itibariyle Brezilya, Şili, Kolombiya, El Salvador, Guatemala, Meksika, Paraguay ve Venezüella’’da görülen bu hastalık aslında hepimizi büyük ölçüde ilgilendiriyor.

zika-virusu-01

Zika virüsü insanlara büyük ölçüde Aedes Aegypti cinsi sivrisinekler tarafından bulaştırılırken aynı zamanda nadir de olsa cinsel yola da bulaşabiliyor. Bunun yanı sıra hamilelik dönemindeki annelerde virüs bulunması durumunda plasenta aracılığıyla bebeğe de bulaşmaktadır. Yapılan araştırmalar Zika virüsü RNA’sının amniyon sıvısında bulunması ile doğrulanmıştır.Hastalık süresinin, sivrisinek ısırığı sonrası 3-12 gün arasında değişmekte olduğu, hastalık semptomları genellikle ateş, baş ağrısı, kızarık gözler, döküntü, kas ağrıları ve eklem ağrılarını kapsadığı belirtilmiştir. Özellikle el ve ayaklardaki eklemlerde şişlikler görülebilen bu virüste ölüm oranı çok düşük fakat Zika virüsü taşıyan bebeklerin bu durumdan daha kötü derecede etkilendiği belirtilmiştir. Bu virüs ile infekte olan bebeklerde, beklenenden daha küçük kafa çapı (mikrosefali) ve beyin hasarı görülmektedir. Mikrosfali hastalığı, bebeklerin kafalarının normalden 31.5-32 santimetre daha küçük olmasına, beyin fonksiyonlarında bozukluklar oluşmasına ve beynin yetersiz gelişimine neden oluyor.

zika-virusu-02

Özellikle hamileliğin ilk üç ayının en tehlikeli dönem olduğu düşünülmektedir. Bebeklerin yaşam süresini kısaltan bu virüse karşı, özellikle hamile kişilerin daha dikkatli olması ve korunması gerekiyor.

Kaynaklar

Zika Virus, Erişim Tarihi: 18.04.2016, http://www.who.int.
Zika Virus Infection, Erişim Tarihi:18.04.2016, http://www.paho.org.
Zika Virus, Erişim Tarihi: 19.04.2016, http://www.health.govt.nz.

Send this to friend