Anasayfa » Sektörler » Tarım ve Gıda Teknolojileri » Yapay Etler Sofranıza Geliyor
Yapay Etler Sofranıza Geliyor

Yapay Etler Sofranıza Geliyor

Laboratuvar ortamında yetiştirilen yapay etler 5 yıl içinde sofralarınıza gelebilir. Bu yöntem sayesinde canlı hayvanları beslemeye, üretmeye ya da öldürmeye ihtiyaç duyulmuyor. Sadece hayvanlardan alınan hücreler sayesinde yapay et üretilebiliyor. Ayrıca araştırmalar, yapay etler sayesinde vejetaryenlerin neredeyse yarısının et yiyebilir hale gelebileceğini gösteriyor. Tabii ki yapay etlerin sığırların neden olduğu sera gazı emisyonlarını düşürme ve arazi kullanımını azaltma gibi büyük çevresel faydaları da mevcut.

Yapay et üretimi, ilk olarak Ağustos 2013’te Londra’da basına yapılan bir gösteri sırasında yenildi. İlk yapay et, Maastricht Üniversitesi’nden Dr. Mark Post tarafından hazırlanan sığır eti hamburgeriydi.  Bir kaç senedir yapay etlerin hala tüketiciye sunulamamasının sebebi üretim maliyetiydi. 2013 yılında bu maliyet 325,000 dolar iken, şimdi ise 11,36 dolara kadar düştü. Ancak hala daha normal bir kıymadan 3-4 kat daha pahalı.

Yapay et üretimi prosesini aşağıdaki şemadan inceleyebiliriz:

Öncelikle hayvanın kaslarından doku alınıyor. Daha sonra kök hücreler dokudan çıkarılıyor. Basınç ile yeni kas hücreleri yetiştiriliyor. Son olarak da kas lifleri kıyma haline getirilerek hamburger eti olarak kullanılıyor.

Şimdilerde ise “Super Meat” isimli bir İsrailli kuruluş, laboratuvar ortamında tavuk üretmeye çalışıyor. Teorik olarak kök hücreler çok fazla et sağlayabiliyor. Sınırsız besin ve büyüyecek ortam sağlandığında, bir kök hücre 3 ay içerisinde 75 kez bölünebiliyor. Örneğin bir hindi hücresi ile 20 trilyon hindi nugget üretebilecek kadar kas üretilebiliyor.

Diğer bir yandan yapay etin zararlı olabileceği konusunda kuşkuları olanlar da var. Neler olacağını birkaç sene içerisinde daha detaylı öğrenebileceğiz.

Daha detaylı bilgi için bu eğlenceli videoyu izleyebilirsiniz:

Kaynaklar:

Youtube, Geleceğin Eti, Erişim Tarihi: 22.03.2017, https://www.youtube.com/watch?v=u468xY1T8fw

Next Big Future, Labta Yetiştirilen Etler, Erişim Tarihi: 24.03.2017, http://www.nextbigfuture.com/2017/02/lab-grown-meat-prices-have-dropped.html

 

Send this to friend