Anasayfa » Sektörler » Tarım ve Gıda Teknolojileri » Tüm Özellikleriyle YEŞİL ÇAY
Tüm Özellikleriyle YEŞİL ÇAY

Tüm Özellikleriyle YEŞİL ÇAY

Günümüzde oldukça popüler olan yeşil çayın vücudumuza pek çok olumlu etkisi olduğunu bilmeyen yoktur. Kolesterolden diş hastalıklarına, tansiyondan şekere pek çok hastalığın tedavisinde kullanılan yeşil çay en çok da zayıflama etkisiyle bilinmekte ve diyet listelerinin başkahramanı olarak karşımıza çıkmaktadır. Peki nedir bu yeşil çay? Yararları ve yan etkileri nelerdir? Gelin hep birlikte cevaplarını bulalım.

Yeşil çayın hayatımıza nasıl girdiğini anlayabilmek için yaklaşık 4000 yıl öncesinde Çin’de başlayan yolculuğuna gitmemiz gerekiyor. Çin’de keşfedilen çayın Avrupa’ya geçmesi ise 1600lü yılları bulmaktadır. Daha sonra Amerika’ya ulaşan çayımızın bilimsel ismini yani Camelia Sinensis’i alması 1753 yılına rastlamaktadır. Amerika’da Richard Blechynden sıcak havalarda sıcak çayın satılmasının zor gelmeye başlamasıyla çay soğuk hale getirilerek ‘ice tea’nin öncüsü olmuştur.

Bir efsaneye göre ise Çin imparatorunun önünde çay bitkisi tesadüfen sıcak suya düşmüş ve oluşan kokuyu beğenen imparator tadını da deneyerek çok sevmiş ve yıllarca orada yaşayarak çay içmiştir.

Camellia Sinensis adlı bitki temel olarak fermantasyon, ısıtma ve kurutma işlemlerinden geçerek içmeye hazır hale gelir. Bu bitkinin yapraklarından elde edilen yeşil çayın siyah çaydan farkı ise kurutulma süresidir. Yeşil çay hemen kurutulduğu için çayın oksijenle tepkimeye girmesi önlenir ve okside olmayan çay içerisindeki antioksidanları korumuş olur. Yeşil çay antioksidanlar, polifenoller, mineraller ve e vitamini açısından zengindir. Bunların yanında içinde bulundurduğu krom, manganez, c vitamini gibi maddelerle zengin bir içeriğe sahiptir.

İşte bu zengin içerikli besin bizlere birçok alanda şifa sunmaktadır. Diyabetle mücadelede, kan basıncını düzenlemede, kemiklerin güçlenmesinde, iltihapların önlenmesinde, bağışıklığın güçlenmesinde ve daha birçok alanda bizi koruyan yeşil çayı düzenli olarak tüketmek bize pek çok fayda sağlayacaktır.

Tüm Özellikleriyle YEŞİL ÇAY

Son yıllarda yapılan çalışmalar yeşil çayın bilinen faydalarının dışında kanser tedavisinde de etkin rol oynadığını ortaya koymaktadır. Yeşil çayda bulunan kateşin adındaki antioksidan kan pıhtılaşması, kanser vb. hastalıklarda etkili olan radikallerin vücuttan atılmasına yardımcı olmaktadır. Çin’de yapılan çeşitli araştırma ve deneyler sonucu günde ortalama 2 bardak içilen yeşil çayın akciğer, pankreas ve prostat kanserine yakalanma riskini azalttığı sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca, damar tıkanıklığına yok açan LDL kolesterolünün birikmesini önleyerek damar tıkanıklığı riskini azaltmaktadır.

Yeşil çayın en popüler olduğu zayıflama alanına bakarsak; bu alanda en önemli özelliğinin metabolizmayı hızlandırmak olduğunu görürüz. Bu sayede ekstra kalori yakarak kolay kilo vermemizi sağlar. Ayrıca yağ yakımını teşvik eder ve enerji verir. Tabi, diğer her besinde olduğu gibi aşırıya kaçmadan tüketmek gerekiyor.

Yeşil çayın yan etkilerinden de biraz bahsetmek gerekirse; fazla miktarda tüketilen yeşil çay asabiyet, uykusuzluk ve kalp çarpıntısına neden olabilmektedir. Ayrıca mide, karaciğer, böbrek ve kalp hastalıkları olan kişilerin tüketmemesi önerilmektedir. Bu hastalıkların yanında kalp, doğum kontrol, kemoterapi gibi ilaçlar kullanan kişilerin de yeşil çay tüketimini doktor kontrolünde yapmalarında fayda vardır.

Çaya olan sevgi dünyanın her yerinde o kadar fazladır ki çay üzerine söylenmiş pek çok güzel söz bulmak mümkündür. Avusturyalı şair Peter Altenberg tarafından, çayın “ruh banyosu” olarak tanımlanması, Çinli bir filozof tarafından söylenen ‘Çay dünyanın gürültüsünü unutmak için içilir.’ sözü ve daha niceleri ile bugün yaklaşık 1500 çeşit çay olmasına şaşırmamak gerek.

Gördüğünüz gibi yeşil çayın yararları saymakla bitmiyor. Bize de bu güzel içeceği afiyetle tüketmek kalıyor. Tabi ki ölçülü biz dozda. Afiyetle kalın!

Kaynaklar

  • Green Tea, Erişim Tarihi: 26.02.2017, http://umm.edu/health/medical/altmed/herb/green-tea/

Send this to friend